Leren zien wat werkt
Leren zien wat werkt: Video Interventie Ouderenzorg (VIO) bij cliënten met dementie en ernstig probleemgedrag in verpleeghuizen
Achtergrondinformatie
In de intramurale zorg voor mensen met dementie is er een groeiende groep cliënten met ernstig probleemgedrag. Veel naasten en zorgmedewerkers merken dat zij niet goed met dit gedrag kunnen omgaan. Zij hebben behoefte aan een interventie die ze kunnen inzetten om de communicatie en zorgrelatie met de cliënt te verbeteren. Een interventie die bij deze complexe situaties ingezet kan worden is Video Interventie Ouderenzorg (VIO). VIO ondersteunt naasten en zorgmedewerkers in het omgaan met probleemgedrag door middel van videofeedback door een begeleider en praktijkopdrachten. Het doel van VIO is om middels een positieve benadering de focus te verschuiven van het gedrag van de persoon met dementie naar de eigen rol in de interactie. Hoewel VIO door veel zorginstellingen in Nederland wordt ingezet bij cliënten met dementie en ernstig probleemgedrag, ontbreekt wetenschappelijk bewijs over de effectiviteit van de interventie.
Doel
In dit project onderzoeken we de effecten van de inzet van VIO bij cliënten met dementie en ernstig probleemgedrag in verpleeghuizen. Daarnaast willen we inzicht verkrijgen in hoe, voor wie, en onder welke omstandigheden VIO werkt.
Methode
Het VIO-project is een praktijkgericht onderzoek dat bestaat uit twee delen en wordt uitgevoerd met behulp van het Realist Evaluation Framework.
Deel 1
Deel 1 was een kwalitatieve studie naar de ervaringen met VIO van VIO begeleiders en zorgmedewerkers die veel ervaring hebben met VIO. De interviewguides waren gebaseerd op eerdere literatuur.
De interviews hebben plaatsgevonden in de zomer van 2022. Een artikel over deze studie is ingediend (juli 2025).
Deel 2
In het tweede deel onderzochten we casussen waarbij VIO werd ingezet om te onderzoeken welke effecten VIO had. We namen vragenlijsten en interviews af bij naasten, zorgmedewerkers en VIO begeleiders. De dataverzameling vond plaats tussen 01-12-2022 en 01-08-2024. De data-analyse is in de afrondende fase en een artikel in de conceptfase (augustus 2025).
Looptijd
September 2021 t/m september 2024.
Onderzoeker

Co-promotor
